Minden, amit az E-mail-ről tudni kell a weblapkészítés után
A cikkben segítséget próbálok nyújtani azoknak, akik saját domain név (Pl. info@domainnevem.hu) alatt szeretnének levelezni, de nem tudják hogyan kezdjenek bele. Átvesszük az egyes protokollokat, alapfogalmakat és az optimális levelező kliens beállításokat.
Mi az E-mail?
Az e-mail (ejtsd: ímél) az angol electronic mail kifejezésből származik, ami „elektronikus posta”-ként fordítható le. Az e-mail születése történetileg nagyjából 1965-re datálható (Forrás: Wikipédia).
Hogy épül fel a modern e-mail cím?
A modern internetes e-mail cím a következő elemekből épül fel: szviktor@domainnév.végződés
Az első rész a személy, vagy cég felhasználói neve, ezt követi a kukac jel (@) majd a második tag a domain nevünkből és annak végződéséből (Pl: .hu vagy .com) tevődik össze.
Az e-mail üzenetek tipikusan három fő részből állnak:
- Fejléc – a küldő címe, a fogadó, vagy címzett címe, tárgy, dátum
- Törzs – maga az üzenet és az aláírás mező
- Csatolmányok és mellékletek – fájlok, amiket szeretnénk továbbítani (képek, dokumentumok, videók, gyakorlatilag szinte bármi)
E-mail protokollok a levelek fogadásához és küldéséhez
POP3
A Post Office Protocol version 3 (POP3) protokoll segítségével az e-mail kliens egy meglévő kapcsolaton keresztül letölthetik a leveleket a kiszolgálóról. Fontos, hogy ez csak a levelek letöltésére alkalmas, küldésre nem.
IMAP
Az IMAP (Internet Message Access Protocol) hasonló a POP3-hoz, amelynek segítségével a leveleinkhez férhetünk hozzá. Azonban a levelek ebben az esetben nem töltődnek le, a kliens csak egy másolatot készít róluk és azok a tárhelyünkön és a kiszolgálón megmaradnak. Ez azért fontos, mert a postafiók karbantartás így komolyabb figyelmet igényel (levélszemét, felesleges levelek, hatalmas mellékleteket tartalmazó levelek törlése), nehogy túllépjük a tárhelyünket.
SMTP
Az SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) szolgál az e-mailek küldésére, továbbítására. A levelező kliensek ezt a protokollt használják a levelek elküldéséhez.
Fontos megjegyezni, hogy a modern kiszolgálók esetében általános, hogy küldés előtt ez a protokoll hitelesítést igényel. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy elkéri a felhasználói nevünket (ez általában az email címünk) és a jelszavunkat. Ennek természetesen az a célja, hogy megakadályozzuk a kéretlen levelek (SPAM) küldését.
Miért fontos, hogy tudjuk milyen protokollok vannak?
A fő oka, hogy a protokollokat bemutatom az, hogy a levelezőprogramokat ezeknek a protokolloknak a segítségével állíthatjuk be, hogy alkalmas legyen a levelek küldésére és fogadására.
Milyen lehetőségeink vannak a levelek kezelésre?
A levelek küldésére és fogadására általánosan 2 opciónk van. Ezek a következők:
- Webmail
- Levelező kliens
Amit a Webmail-ről tudni érdemes
A webmail használatához nem szükséges semmilyen beállítást elvégeznünk, egyszerűen csak egy böngészőre lesz szükségünk és az email címünkre, valamint a jelszavunkra a bejelentkezéshez. Ez minden tárhelyhez normális esetben automatikusan jár, ha domaint is regisztrálunk. Ennek köszönhetően előnye, hogy gyakorlatilag bármilyen eszközről elérjük a levelezésünket beállítások nélkül és akár több eszközön is bejelentkezve lehetünk, ugyanazt fogjuk látni.
A legtöbb szolgáltató esetében elérhető a magyar nyelv is, így a használata rendkívül egyszerű. A webmail alapvetően egy remek eszköz a postafiókunk karbantartására is, mert a segítségével közvetlenül a szerverről véglegesen törölhetjük a felesleges e-mail-eket, ezzel helyet felszabadítva. Használjuk!
Amit a Levelező kliensekről és beállításukról tudni érdemes
A példában az egyik legnépszerűbb kliens beállítását mutatom be, amely a Microsoft Outlook és annak is a legfrissebb változatát.
A menüben a “Fájl” majd a Fiókadatok alatt a “Fiók hozzáadása” gombra kattintva a következőket állítsuk be:
Állítsa be az email címét és válassza a „csatlakozás” gombot. (pl: teszt@domainnevem.hu)
Ezt követően a rendszer bekéri a jelszót: Az email címhez tartozó jelszó, amit beállított vagy kapott az email fiókhoz
Majd kattintsunk a befejezésre. Ekkor az Outlook megpróbálja azonosítani a szükséges beállításokat, ha ez sikeresen megtörtént, akkor más teendőnk nincs, használatba vehetjük a levelezést.
Ha nem sikerült a beállítások automatikus észlelése, akkor kézzel kell megadunk a szükséges információkat.
Válassza ki a fiók típusát:
Válasszon a “POP vagy IMAP” lehetőség közül, majd “Tovább”
POP3: Nem tarja meg a szerveren a leveleket, csak a beállított levelezőbe tölti le azokat. Ezt követően a levelek csak a levelező kliensben maradnak elérhetőek.
IMAP: Megtartja a szerveren, de egyben le is tölti a leveleket a levelezőkliensbe. Azonban érdemes beállítani, hogy hány nap levelezését tartsa a szerveren, javasolt a 14 nap. Ezt követően a levelek csak a levelező kliensben maradnak elérhetőek.
Bejövő üzenetek kiszolgálója: Itt a tárhely szolgáltatótól kapott adatokat kell beállítani és a megfelelő portot.
Kimenő üzenetek kiszolgálója: Itt a tárhely szolgáltatótól kapott adatokat kell beállítani és a megfelelő portot.
Bejelentkezési adatok és portok:
Felhasználónév: A teljes e-mail cím (pl: teszt@domainnevem.hu)
Jelszó: Az email címhez tartozó jelszó, amit beállított vagy kapott az email fiókhoz
A “Jelszó tárolása” és a “Biztonságos jelszó-hitelesítés (SPA) megkövetelése a bejelentkezéshez” kijelölése után kattintson a “További beállítások” gombra.
A tárhely szolgáltatótól származó adatok alapján meg kell adni a megfelelő portot mind a kimenő, mind pedig a bejövő levelek beállításainál. A jelszót érdemes megjegyeztetni. Ezt követően a kész lehetőséget válasszuk.