Weblap készítés tipp: A jó impresszum tartalmi elemei
Több ügyféltől is elhangzott a kérdés, hogy miért kell vagy éppen muszáj impresszumot készítenie a weboldalon. A következőkben az impresszumról szeretnék tippeket megosztani veletek.
A legtöbb online szolgáltató nincs tisztában vele, hogy milyen információkat köteles megosztani magáról a honlapján vagy webáruházában. Az esetek döntő többségében csak a telefonszám, cím és email cím kerül megosztásra, ami nem felel meg a hatályos jogszabályoknak.
Lássuk leegyszerűsítve, hogy melyek a jogszerű impresszum tartalmi elemei, amelyeket fel kell tüntetnünk.
1. A szolgáltató neve
A weboldalon, webáruházban kötelező feltüntetni az azt üzemeltető cég hivatalos cégnevét, egyéni vállalkozó esetén a természetes személy nevét egyéni vállalkozói minőség megjelölésével, míg természetes személy esetén a személyi igazolványban szereplő nevét.
2. A szolgáltató székhelye, telephelye, vagy lakcíme
A cégjegyzékben szereplő hivatalos székhelyet, illetve telephelyet kell megadni. Ha magánszemély üzemelteti a honlapot, akkor pedig a magánszemély lakcímkártyáján szereplő lakcíme kell, hogy feltüntetésre kerüljön.
3. A szolgáltató elérhetősége
A kapcsolattartásra szolgáló e-mail címet is meg kell adni. Követelmény, hogy az rendszeresen erre a célra használt elektronikus levelezési cím legyen.
4. A szolgáltatót nyilvántartásba vevő hatóság
Cég esetében a cégjegyzéket vezető cégbíróság, társadalmi szervezeteknél a nyilvántartásba vételt intéző megyei törvényszék, egyéb nyilvántartásba vett szervezetnél a jogszabály által megjelölt hatóság feltüntetése kötelező a honlapon.
5. Adószám
Ha a honlap vagy webáruház-üzemeltető ÁFA alany, akkor adószámát is köteles feltüntetni.
6. Hatósági engedély
Amennyiben a tevékenység gyakorlása bármilyen jogszabály alapján engedélyköteles, ezt a tényt az engedélyező hatóság megnevezésével és elérhetőségi adataival, valamint az engedély számával együtt fel kell tüntetni a honlapon.
7. Kamara
Ha a honlap vagy webáruház üzemeltetője akár önként, akár jogszabályi előírás folytán tagja valamely kamarának, a kamara megnevezése is kötelező eleme az impresszumnak. Ügyvédi irodák esetében például a területileg illetékes ügyvédi kamara, cégek esetében például a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamara tüntetendő fel.
8. A tárhelyszolgáltató adatai
január 1. óta kötelező eleme a honlapnak tárhelyet biztosító tárhelyszolgáltató és annak székhelye, telephelye, e-mail címe, amelyet szintén részletesen ki kell írni a honlapra. (A honlap, illetve webáruház tartalmával kapcsolatos kifogásokat, esetlegesen jogsértő tartalom eltávolítására irányuló igényeket a tárhelyszolgáltatóhoz lehet benyújtani.)
Mi történik, ha még sincs fent?
Ha az impresszum bármelyik fenti kötelező eleme hiányzik, a fogyasztóvédelmi hatóság eljárást indíthat és adott esetben fogyasztóvédelmi bírsággal sújthatja a honlap, illetve a webáruház üzemeltetőjét.