10 tipp, amivel javíthatod a felhasználói élményt a weboldaladon
Tőlem megszokott módon, egy olyan témába szeretnélek beavatni titeket, ami valóban képes a weboldal forgalmát és minőségét befolyásolni. Ez a téma nem más, mint a User Exprience azaz a felhasználói élmény. Tudnotok kell, hogy egy nagyon bonyolult, összetett területről van szó (egyesek szerint még a keresőoptimalizálásnál is bonyolultabb), amely több szakterület tervezési módszertanát foglalja magában. Összességében: kutatás, megoldások kidolgozása, azok tesztelése és még több tesztelése a módszertan lényege, amelynek a végső célja a felhasználói élmény javítása, az elégedett felhasználó.
Az új trendeknek köszönhetően a weboldalak pillanatok alatt válhatnak elavulttá, régimódivá, amit természetesen a látogatóid is érzékelnek és nagy valószínűséggel egy konkurens weboldalt fognak felkeresni. Erről a témakörről itt olvashatsz bővebben.
Nézzük mikre figyeljünk weblap készítés során!
1. Következetesség és reszponzivitás
Már nagyon sokszor írtam arról, hogy rettentően fontos a weblapkészítésben a reszponzív megjelenés. A böngészés során ma már nem csak asztali számítógépeket használunk, hanem mobil eszközöket is. A következetesség és reszponzivitás azt jelenti, hogy a weboldalad kialakítása minden oldalon és aloldalon a böngészésre használt eszköztől függetlenül egységes képet nyújt. Ez segíti a felhasználót abban, hogy könnyen megtalálja a menüt (hiszen minden oldalon ugyanott van), gyorsabban navigáljon az oldalak között és általánosan jobban “otthon érezze magát” a weboldalunkon.
Tehát összességében ez a fajta következetesség, egyfajta biztonságérzetet nyújt a felhasználó számára. „Tudom, hogy hol vagyok és tudom, hogy jutok tovább a tartalomfogyasztás közben.” Bizonyított tény, hogy a következetesen megtervezett weboldalakra szívesen térnek vissza a felhasználók.
2. Az egyszerűség és a nyelvezet igenis számít
Nyilvánvaló, hogy a design is fontos, de valóban azért érkeznek a weboldaladra a felhasználók, hogy megcsodálják annak kinézetét? Vagy inkább valami cél elérése, információéhség vezérli őket?
Minden körülmények között törekedjünk az egyszerűségre és az ésszerű design kialakítására, ha nem akarjuk elűzni a felhasználókat az oldalunkról. Az ügyfeleim jelentős részét szerencsére sikerül meggyőznöm arról, hogy a piros háttérre tett fehér szöveg valóban jól néz ki, de mint felhasználó, nem biztos, hogy egy 3 oldalas szöveget szeretnék ebben a design környezetben végigolvasni. Az egyszerűség a menürendszer tekintetébe is fontos, a menü mindig legyen jól átlátható és könnyen kezelhető.
A weboldal szövegezésénél is érdemes törekedni az egyszerűségre, azaz kerüljük a szakzsargont és emberi hangnemben, lényegre törően kommunikáljunk. A felhasználóink csak azt fogják elolvasni, amit szükségesnek látnak, de csak akkor, ha az megfelelően van megírva és tálalva.
3. Betöltési sebesség és visszafordulási arány
Mindenki rohan! Ha a weboldalunk 5-6 másodperc alatt nem töltődik be, akkor a felhasználó biztosan egy újabb oldalt fog megnyitni a Google találati listájáról. Érdemes ezt szem előtt tartanunk, már a weblapkészítés alatt is. A gyors, jól működő weboldal minden esetben potenciális ügyfeleket termel a számunkra. Megtérül az idő, amit az oldal sebességének növelésére fordítunk, kezdve az olyan egyszerű dolgoktól, mint hogy 5 hatalmas fénykép helyett inkább 3 jól optimalizáltat használunk.
4. Egyértelműen azonosítható linkek az oldalon belül
Igen, a linkek szövegtől való elkülönülése is fontos! Nagyon sok oldalon találkozok azzal az alapvető hibával, hogy a szövegben elhelyezett linkek színe nem külön el a szöveg színétől. Így, mint felhasználó észre sem veszem, hogy az tovább vinne a tartalomban.
Érdemes három egyszerű szabályt betartani a linkekkel kapcsolatosan:
- Különüljön el a linkek színe a környező szöveg színétől (nálam ez a kék szín)
- A link szövege legyen egyértelmű, hogy hová is vezet
- Legyünk következetesek, a szövegben elhelyezett linkek, mindig hasonló színűek legyenek az összes oldalon
5. Legyen jól használható belső keresőd
Az összetett weboldalaknál, katalógusoldalaknál ma már esszenciális, hogy legyen egy korrekt minőségű beépített kereső. A felhasználók számára fontos, hogy könnyen megtalálják a tartalmat, amiért érkeztek, legyen ez egy szolgáltatás vagy termék. A vásárlás esélyét is jelentősen növeli, ha az oldalon található kereső funkció.
A keresővel szemben alapvető elvárás, hogy releváns, azaz pontos találatot adjon. Nagyobb webáruházaknál pedig minden esetben javasolt, hogy szűrőkkel is támogassuk a kereső funkciónkat.
6. White space és vizuális hierarchia
A white space (ami nem feltétlenül fehér) az az üres terület, amivel az egyes tartalmi elemeket elkülönítjük egymástól. Tehát a white space-nek funkciója van! Használatával nagyban javítható az oldal áttekinthetősége és befogadhatósága.
Hibás az a megközelítés, hogy a white space nem más, mint a design hiánya. Gyakori hiba, hogy megpróbálják feltölteni az üresen maradt tereket. Holott ennek nagyon fontos szerepe van a felhasználó figyelmének vezetésében.
A white space használatára egy remek példa a Google kereső kezdőlapja. Egy rendkívüli méretű üres tér veszi körbe a szép színes logót, ami azonnal rávezeti a feliratra az ember szemét. Tehát, ha valami igazán fontosat szeretnék közölni, a nagyobb white space segít abban, hogy irányítsuk a felhasználó figyelmét. Figyeljünk erre a weblap tervezése során és ne hibaként tekintsünk az üres terekre.
7. Használj minőségi fotókat, fényképeket
A vizualitás sok esetben bizonyítottan többet számít, mint a szöveges tartalom. Egy fotón gyorsabban átfut a szemünk és nem annyira megerőltető, mint olvasni. Vannak felmérések, amelyek szerint 15-20%-al több időt töltenek a felhasználók a képek nézegetésével, mint olvasással (az hogy ez jó e vagy sem, most nem mennék bele). Ez azt jelenti, hogy érdemes időt szentelni a megfelelő, minőségi képek kiválasztására. Néhány minőségi és jogtiszta képgyűjteményt már javasoltam előzőleg, erről bővebben itt olvashattok.
8. Használjunk ikonokat
Az ikonok által könnyebben és gyorsabban tudunk sok esetben segíteni a felhasználónak a navigáció során. Az ikonok használata esetén a fő cél, hogy hatékonyan átadjunk egy információt a felhasználó részére egy közismert vizuális nyelven. És itt a közismerten van a hangsúly, az ikonok alkalmazásakor két feltételt kell vizsgálnunk:
- legyen felismerhető
- jól ismert jelentést hordozzon
Erre egy jó példa a közismert levél ikon, amelyre kattintva tudunk e-mailt, levelet küldeni az oldal tulajdonosának.
Fontos, hogy a nem egyértelmű jeleket lehetőség szerint kerüljük, vagy egészítsük ki szöveggel, amely segíti a felhasználót az értelmezésben.
9. A tartalom legyen elérhető, figyeljünk a 404-es hibákra
A 404-es hiba, nem más, mint az oldal nem található. Ha a felhasználónk rákattint egy hivatkozásra és az adott oldal nem töltődik be, nem működik, akkor az könnyen megzavarhatja és távozik az oldalunkról. Figyeljünk rá, hogy minden oldalunk működjön! Ez főleg a régi nagy mennyiségű tartalommal rendelkező oldalak esetében lehet probléma, de szerencsére számos megoldás létezik rá.
Összességében: rendszeresen monitorozzuk a weboldalunkat és igyekezzük 0-hoz közel tartani a 404-es hibakódot visszaadó oldalak arányát. A monitorozáshoz én a Google Search Console-t javaslom, de természetesen sok más seo eszköz is rendelkezésünkre áll, amelyek ezt a célt szolgálják. A legismertebb ingyenesen letölthető a Screaming Frog SEO Spider.
10. Nem tudod? Nem vagy benne biztos? Kérdezd a felhasználót!
Legyünk tisztában vele, hogy a weboldalt nem saját magunknak, hanem a felhasználóinknak készítjük. A legtöbb felhasználói élményt érintő hibát a legegyszerűbben úgy tudjuk meg, ha kikérjük a felhasználó véleményét az oldallal kapcsolatban. Min változtatnának és miért? Mi az, ami zavarja őket, mi az, amit jól használhatónak tartanak?
Ha elég sokan válaszolnak a kérdésekre, akkor az adatok egy remek lehetőséget biztosítanak a fejlesztési irányok kijelölésére.
Remélem, hogy cikkemmel segíteni tudtam a weblap tervezési fázisában és betekintést tudtam nyújtani abba, hogy ez valójában mennyire összetett feladat is tud lenni.